• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

SEO Nedir, Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

 

Uzun zamandır üzerinde yazmak istediğim bir konu da SEO idi. Web sitesi yaptıracağımız zaman yada onunla ilgili bir işlem satın alacağımız zaman sıkça duyduğumuz bu SEO nedir? SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak adlandırabiliriz.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Peki ama neden “Google” ile SEO çalışmasına başlamalıyız? Çünkü günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da doğal olarak “Google” olmuştur. “Google”, aramalarda her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. Bakın buaraya biraz dikkat edelim lütfen! Kaliteli ve popular siteler diyoruz. Burada kalite dediğimiz konu, site içi optimizasyonlar, popülerlik konusu da site dışı yapılan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmasının aslında bir ön hazırlığı ve planlaması mevcuttur. Yapılacak doğru analizler doğrultusunda ilerleyen projeler her zaman başarıya ulaşabilmektedir. Şimdi bu konuları alt başlıklar halinde inceleyerek nasıl SEO çalışması yapılır? Sorusuna cevaplar bulacağız.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (On-Page SEO)

Arama motorları, web sitelerine belirlenen kurallar dahilinde, kalite puanları vermektedir. Bu kalite puanları, sitemizin genelinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerimiz, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve belli başlı arama motoru etiketleri ile sağlanmaktadır. Site içi optimizasyonunda temel amacımız, kaliteli ve kullanıcı yararına olduğumuzu arama motorlarına kanıtlamaktır. Peki ama bir web sitesi nasıl kullanıcı dostu olur? Sitemi nasıl hızlandırmalıyım? Gibi sorularınız için aşağıda site içi SEO konularını alt başlıkları ile inceleyelim. 

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Site içeriğimizde kullandığımız metinlerin, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Sitemiz için hazırladığımız yazılarımız ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi okuyacak ve sayfamızda zaman geçirecektir. İçeriklerimizde kullandığımız görsellerimizde en az metin içeriklerimiz kadar önem teşkil etmektedir. Sitemizde kullandığımız görsellerimiz özgün ve kaliteli olması(yani internette aratıp bulduğumuz görseller olmaması) hem sitemizin kalite puanını yükseltecek, hem de ziyaretçilerimizin gözünde özgün bir izlenim bırakacaktır.

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı

İnternet kullanıcılarının çoğu yavaş açılan bir internet sitesini hızlı bir şekilde terk etmektedir. Hızlı bir şekilde kullanıcıların sitenizi terk etmesi, elbette site kalite puanınızı ciddi oranda düşürmektedir. Bunun yanında, arama motoru botları sitemizi tararken karmaşık ve gereksiz bir kod yapısı yerine temiz ve rahat taranabilir bir kod yapısı ile karşılaşmak isterler. 

Kullanıcı Dostu Web Sitesi

“Google” da yükselmenin belki de en önemli yapı taşlarından olan, kullanıcı deneyimini biraz değerlendirmeye alalım. İnternet projelerinde, ziyaretçiyi yanıltan yönlendirmeler, akılda kalmayan ve uzun URL yapıları ve kalitesiz tasarımlar gibi konular, kullanıcı odaklı olmamanın yanında, botların da dikkatini çekerek kalitemizi düşürmektedir. Kullanıcı dostu bir web sitesine örnek vermek gerekirse, mesela düzen ve erişilebilirlik ana maddelerimiz arasında olmalıdır. Her yaştaki ve seviyedeki insanın ki bu arada sitenizin kimlere gore olduğunu da arama motoruna göstermelisiniz, rahatlıkla sitemizi kullanabiliyor olması gerekiyor. Yazı fontları, site renkleri ve iç bağlantılara önem veren projeler adım adım başarıya ulaşacaktır diyebiliriz. SEO’ nun aslında asıl amacı, kullanıcılara kaliteli ve yararlı bilgiler sunabilmektir. Unutmamak gerekir ki kullanıcı dostu bir web sitesi aynı zamanda arama motoru dostudur.

Arama Motoru Etiketleri

Site içi SEO’ nun teknik konusu olan arama motoru meta etiketleri, sitemizin botlar tarafından iyi algılanmasını ve arama sonuçlarında doğru indekslenmesini sağlamaktadır. Meta etiketleri arasında gösterilen başlıca parametreler; sayfa başlıkları ve açıklamaları, dil etiketleri, doğru sayfa adres gösterimleri gibi botlara sinyal veren etiketler gelmektedir. Doğru yapılandırılan meta etiketleri ile Google sayfalarımızı daha sağlıklı gezinebilmekte ve algılamaktadır. Bu nedenle meta etiketleri için sıralamalarımızı direkt olarak etkileyen önemli bir SEO kriteri diyebiliriz.

Bu etiketleri kullanırken, mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekmektedir. Misal benim gibi:) Yapılacak hatalı etiketlemeler, sitelerin yanlış algılanmasına ve hatta inanmazsınız ama indeks kayıplarına yol açmaktadır. Mevcut meta etiket hatalarınızı veya eksiklerinizi görmek isterseniz, benimle iletişim kurabilirsiniz.

Dış SEO Çalışması Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir? (Off-Page SEO)

Buraya kadar web sayfalarımızdaki SEO dan söz ettik. Şimdi size Dış SEO dan bahsedeceğim. Dış SEO çalışması, isminden de anlaşılacağı üzere site dışında gerçekleşen tüm etkileşimi ve paylaşımları içermektedir. Bu çalışmayı, internet projelerinin popülaritesini ve bilinirliğini arttırmak olarak da düşünebiliriz. Site dışı SEO, bir hayli hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. SEO çalışmasında en büyük hataların yapıldığı ve sitelerin “Google” dan silinmesine kadar giden yolun en büyük nedenleri arasında; “Google”ı kandırmaya yönelik yapılan site dışı paylaşımları gösterebiliriz. Bu ne mümkün! JDoğallıktan uzak ve suni popülerlik ile gerçekleştirilen site dışı çalışmalar, bugün olmasa yakın gelecekte sitemizi tehlikeye atacaktır. Google, bu gibi suni paylaşımları tespit etmek üzere, üst düzey performans göstermektedir. Olumsuz tespitlere maruz kalan web siteleri, zamanla sıralamalarda kayıplar yaşayarak, geri dönüşü zor yollara girmektedir. 
Site dışı yapılan çalışmalara, bir başka deyişle “backlink” ismi de verilmektedir. Öncelikle, backlink nedir? Bunu da şimdi bir inceleyelim.

Backlink Nedir?

Bir web sitesinin, bir başka web sitesine referans olarak link vermesine backlink denilmektedir. Hımm bu durumu şu şekilde düşünebiliriz; “Google” tarafından güvenli ve popüler olan bir web sitesi, kendi sitesinde sizi öneriyor ve kullanıcılarına tavsiye ediyorsa, “Google” doğru orantılı olarak sizin sitenize de güven duymuş olacaktır. Böylelikle bir popülerlik sağlayarak sitemize hem trafik hem de bilinirlik sağlanmış olacaktır. Son “Google” güncellemeleri ile birlikte, backlink konusu çok daha hassas davranılması gereken konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapıyı manipüle eden bazı web siteleri, Google tarafından tespit edilerek, arama kelimelerinde filtreye düşebilmektedirler. Bu nedenle doğal olmayan ve ödemeli alınan backlinkler, buraya dikkat ödemeli yani para karşılığında alınan backlinkler projeler için tehlike arz etmektedir. Herşeyin doğalı sağlıklı iken neden paralı backlink alalım ki!

Doğal Backlink Nasıl Olmalıdır?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. İyi bir içerik sunmanız durumunda, site ziyaretçileriniz sizden edindiği bilgileri rahatlıkla bir başkalarına referans vermek isteyeceklerdir. Bu durumda sizde doğal bir link kazanmış olacaksınız. Ancak yapılan en büyük ve kritik hata burada başlıyor. SEO ile ilgili kişiler, tüm çalışmaları link almaktan ibaret olarak görmeleri nedeniyle, yoğun ve kalitesiz haber sitelerinden alınan ücretli bağlantılar ile yükselmeyi bekliyorlar. Kısa süre içerisinde bu manipüle ortaya çıktığında ise arama sonuçlarından silinmiş oluyorlar. Bu tarz doğal yollardan alınmayan ve ücretli alınan bağlantılar yerine, kaliteli ve güncel içerikler hazırlayarak, doğal yollardan link kazanılmalıdır. 

Peki Nereden Başlamalıyım?

SEO, mağazanızı yada web sitenizi işlek bir cadde üzerine taşır. Ürün ve hizmet arayan kişileri en uygun bütçe ile sizinle buluşturur. Bunun yanında sağladığı başlıca faydalar; marka bilinirliği, itibar ve satış artışı gelmektedir. Yazımda tüm hatları ile SEO nedir? Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Tabi ki ne kadar derinlemesine de anlatsam, bu bir danışmanlık hizmetidir. Her web sitesinin, her projenin, kendine has yapısı olması nedeniyle projeye özel çalışma yapılması önemlidir. İyi bir uzman projeyi tabi tutacağı analizler neticesinde, doğru bir çalışma planı oluşturarak, işlemlerine başlamalıdır. Cat Web Tasarım olarak, danışmanlığını yaptığım tüm projeleri, doğru ve güncel bilgiler ışığında analiz ederek, gerekli uygun çalışmayı sağlamaktayım. Nasıl olacak? Nasıl yapacağız? Gibi soruları aklınızda büyütmeden, gelin size uygun stratejilerim ile projenize destek olayım. :)J Aşağıda bugüne kadar yapmış olduğum SEO çalışmalarını sizinle paylaşacağım. Unutulmaması gereken bir konu da artık SEO için ssl sertifikasının şart olduğudur. Siz de benimle birlikte çalışmak isterseniz lütfen iletişim kurun. Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂


SEO Yaptığım Web Siteleri ve Sonuçları

S.N. Web Sitesi Adresi SEO Yapılan Kelime/Kelimeler “Google” Sıralama
1 bodrumkayraktasi.net bodrum kayrak taşı 1.sayfa 3.sıra
2 soztas.com bodrum kayrak taşı 1.sayfa 4.sıra
3 yarimadailaclama.com bodrum ilaçlama
bodrum yakarca
1.sayfa 4.sıra
1.sayfa 2.sıra
4 bodrumdekordizayn.com bodrum dekor
bodrum dekor dizayn
dekor dizayn bodrum

1.sayfa 1.sıra
1.sayfa 1.sıra
1.sayfa 1.sıra

5      
6      
       
       
       
Not: Yapılan SEO çalışmaları sonucu elde edilen bu sonuçlar günceldir.
30 Nisan 2020 1750 okunma , ,
Alparslan Sağıroğlu

2000 Gazi Üniversitesi E.S.E.F. Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü Mezunu

BENZER YAZILAR

Neden Bir Web Sitesi Yaptırmalıyım?

Neden web ite i yaptırmalıyım biliyor mu unuz Sizlerde biliyor unuz ki günümüzde teknoloji ilerlediği için artık herke bir şeyler araştırmak, bulmak ve en doğru unu atın almak için...

Logomu yeniledim

Merhabalar, tüm müşterilerimin ve web ziyaretçilerimin orduğu bir oru vardı "Bu cat nedir Senin gibi Türkçe evdalı ı biri i neden ite inin i mini yarı İngilizce yarı Türkçe koydu"...